چگونه آسمان خراش بسازیم

مبارزه در برابر جاذبه زمین

بزرگترین مشکل ساخت و ساز به سمت بالا جاذبه است. فرض کنید می خواهید دوست خود را بلند کنید اگر دوستتان سبک باشد به راحتی او را بلند می کنید ولی اگر بخواهید دو نفر را از روی زمین بلند کنید کارتان بسیار مشکل خواهد شد. برای بلند کردن افراد بیشتر بایستس چند نفر به شما کمک کنند. سازه های بلند نیز از این قاعده مستثنی نیستند برای تحمل وزن طبقات بالا پایه های ساختمان باید گسترده تر باشند. زمانی که ما یک طبقه به طبقات سازه اضافه می کنیم وزن کل سازه افزوده شده و نیروهای پایین آن طبقه نیز تغییر می کنند. اگر بتوانیم پایه ساختمان را با افزایش ارتفاع پهن تر کنیم در بلند مرتبه سازی مشکلی نخواهیم داشت ولی همان طور که می دانیم این کار تا حدی عملی است و پس از مدتی با مشکل مواجه می شویم.

 

در سازه ای آجری برای ساختن ساختمان های بلندتر بایستس دیوارهای طبقات پایین را کلفت تر بسازیم ولی این کار تا ارتفاع مشخصی عملی است زیرا بعد از مدتی دیگر جایی برای کلفتر ساختن دیوارهای طبقات پایین نمی ماند.

به نظر شما راز ساختن آسمان خراش ها چیست؟

در سال ۱۸۰۰ میلادی این مشکل حل شد و مهندسان توانستند ساختمان های بلندتری بسازند. مهم ترین گام در حل این مشکلات تولید آهن بود. فلزات باریک و سبک می توانستند بار زیادی را تحمل کنند بنابراین مهندسین در ساختمان سازی از این ماده استفاده کردند. در سال های بعد با پیشرفت تکنولوژی فولاد ساخته شد و امکان ساخت ساختمان های بلندتر ممکن گردید. هسته مرکزی یک آسمان خراش را اسکلت فلزی تشکیل می دهد و تیرهای فولادی به ستون های عمودی متصل هستند.

در سازه ای بزرگ کل وزن سازه به ستون های عمودی منتقل می شود و این نیرو به نقاطی در زیر ستون ها در پی ساختمان منقل می شوند د ریک آسمان خراش ستون ها روی صفحات گسترده ای قرار می گیرند.

ستون مستقیما روی بیس پلیت قرار دارد و این صفحه فلزی روی تیرهای سنگینی قرار داده می شود. این تیرها نیز روی بتن ضخیمی قرار دارند. این کار باعث پخش شدن نیروی متمرکز ستون می شود و ستون ها به داخل زمین فرو نمی روند. کل وزن ساختمان را بستر زمین تحمل می کند. در سازه های فوق العاده سنگین این وزن را با استفاده از شمع به بستر سنگی منتقل می کنند. یکی از مزایای اسکلت فلزی این است که دیوارهای پیرامونی فقط وزن خود را تحمل می کنند که این مزیت به مهندس این امکان را می دهد تا سازه را تا هر کجا که می خواهد بالا ببرد.

همان طور که ملاحظه می کنیم با تولید فولاد ساختن آسمان خراش های بلند ممکن شد ولی این تنها بخشی از مشکل است. با افزوده شدن ارتفاع ساختمان تعداد افراد ساکن در ساختمان نیز افزوده می شود و برای منتقل کردن این افراد به طبقات بالاتر باید از اسانسور استفاده کرد ولی همان طور که می دانیم هر آسانسور بخشی از فضای طبقات پایین را اشغال می کند بتابراین نمی توان هر تعداد اسانسوری که می خواهیم در ساختمان قرار دهیم. بنابراین یکی از مهم ترین موارد طراحی ساختمان بلند طراحی محل و تعداد آسانسورها می باشد.

ایمنی ساختمان در برابر آتش یکی دیگر از موارد مهم در ساخت آسمان خراش های بلند است. امروزه از دستگا های پیشرفته ای برای خاموش کردن آتش در ساختمان ها استفاده می شود که اجازه پخش شدن آتش را نمی دهند.

بسیاری از طراحان ساختمان توجه ویژه ای به راحتی ساکنان می کنند. بدین منظور از طراحی باغ های مصنوعی در ساختمان بهره می برند.

مقاومت در برابر نیروی باد

علاوه بر مشکل نیروهای جاذبه یک ساختمان باید در برابر نیروی باد نیز مقاومت داشته باشد. بسیاری از آسمان خراش ها می توانند چند سانت در جهات مختلف تغییر مکان داشته باشند. تنها مورد در جابجایی یک ساختمان احساس ساکنین آن است زیرا اگز این جا به جایی ها بیش از اندازه باشند ساکنین احساس تریس و ناراحتی می کنند.برای رفع این مشکل تیرهای افقی سازه را به ستون ها در محل اتصال جوش می دهند تا کل سازه به صورت واحد عمل کند. برای ساز های خیلی بلند این کار جندان تاثیری ندارد. برای مهار تغییر مکان های زیاد در این سازه ها مهندسان هیته ای محکمی در وسط سازه طراحی می کنند.

سخت کردن سازه موجب مقاومت سازه در برابر زلزله نیز می شود. در حقیقت سازه تحت حرکت های افقی زمین حرکت کرده و بنابراین تیرها و یتون ها دچار پیچش نمی شوند اگر چه در این حالت سازه آسیب نمی بیند ولی ساکنین احساس خوشایندی نخواهند داشت چون حرکت خشک سازه باعث حرکت اثاثیه شده و ساکنین را آزار خواهد داد. برخی از شرکت های ساختمانی از روش های جدیدی برای استهلاک نیروی زلزله استفاده می کنند که به این سازه ها سازه های هوشمند می گویند.

منبع: www.yasujcivil.blogfa.com/

/ 0 نظر / 88 بازدید