سیستمهای لیزری در فعالیتهای عمرانی و ساختمان سازی:

 

 

یکی از روشهایی که در این زمینه کاربرد کاملا مناسبی از لحاظ دقت و سهولت کار دارد، استفاده از تجهیزات لیزری می‌باشد. از خصوصیت پرتو لیزری حفظ جهت و دقت در فواصل دور می‌باشد. امروزه با استفاده از سیستم های لیزری با کاربرد و توانایی های مختلف، قادریم در مراحل و شرایط متفاوت دقت های مورد نیاز در عملیات ساخت و ساز را پیاده نماییم.

·     مهم ترین کاربرد لیزر اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق است

بسته به نوع کاربری، از مولد های مختلف لیزری استفاده می‌شود. در بعضی از کاربرد ها، لیزر به صورت خط راهنما  (همانند "ریسمان کشی" در بنایی) عمل کرده و جهت تعیین ارتفاع و یا راستا بکار می‌رود(Dot or Line Laser). در این کاربری از حالت پرتو ثابت استفاده می‌شود.

در بعضی کاربرد ها لازم است که خطی سطحی بر روی دیوار یا محل کار به صورت افقی عمودی و یا شیب‌دار رسم شود به طور مثال محل نصب کاشی یا کابینت یا احداث سقف های کاذب. در این نوع کاربری می‌توان مولد های لیزری( فرستنده) که قابلیت اسکن یا دوران معمولی دارند استفاده کرداین نوع ترازهای لیزری  به فرستنده های لیزری دوار(Rotary Laser Transmitter)مشهورند. در حالت  اسکن پرتو لیزر این ترازها در یک زاویه قابل تنظیم(یا دو نقطه تعیین شده توسط کاربر)، نوسان می کند.با دوران پرتو لیزر صفحه لیزری پدید می‌آید که این صفحه می تواند موازی، عمود و یا با یک شیب یا دو شیب نسبت به سطح کار باشد.این صفحه هادی کاربر برای عملیات میباشد.

   

Text Box: برد لیزرهای مناسب برای کارهای داخل ساختمان 30متر  و در کارهای خارج ساختمان دایره ای به قطر 700 متر است


اکثر مولدهای لیزری خاصیت خود ترازی  دارند به این معنی که تا زاویه معینی در صورتی که محل قرارگیری آنها تراز نباشد قادرند خود را تراز کنند. و اما انواع دیگر را باید با استفاده از ترازهای حبابی موجود بر روی دستگاه اقدام به تراز شدن آنها نمود.

 

بطور کلی کارهای ساختمانی را می توان به دو دسته تقسیم نمود.

1- فونداسیون (فعالیت های خارج ساختمان)

2- معماری  داخلی ساختمان

   

Text Box: ( دقت ترازهای لیزری 5 میلی متر در 100 متر است).


در مورد مسائل فونداسیون، تراز بودن  و یا شیب بندی مناسب و یکنواخت کف از موارد اساسی است. ستونها را باید طوری  بنا نمود که ستونهای عمودی با حداکثر دقت به سمت 90 درجه بنا شوند این کار توسط پرتو لیزر (که دو پرتو عمود برهم Y,X می‌باشند و از فرستنده لیزری ساطع می شوند) به اجرا در می آید. فرستنده لیزری دارای پرتوی چرخان می باشد و این دو پرتو لیزر کاملاً بر هم عمود هستند تا از طریق داشتن یک مرجع مثلاً سطح افق کف بتوان نسبت به کف ساختمان ستونهای عمودی را بر پا کرد با دقتی فراتر از وسایل مرسوم که هم اکنون در دست معماران می باشد کار را انجام داد

 

 

معماری  داخلی ساختمان:

 ایجاد خطوط تراز و عمودی جهت نصب و بنای قسمتهای داخلی ساختمان به راحتی  و با استفاده از سیستمهای لیزری امکان پذیر است. ایجاد دکوراسیون داخلی  سقف های کاذب  پارتیشن بندی، نصب کاشی و پارکت،  نصب کابینت قفسه پله ها با دقت و سرعت فوق العاده امکان پذیر است.

 در ادامه به معرفی این دستگاهای لیزری پرداخته می شود

 

متر لیزری(LASER DISTANCE METER):

از سری وسایل مفید لیزری فاصله سنج های لیزری( متر لیزری) است. با استفاده از این  وسیله کوچک و قابل حمل به راحتی می توانید بدون نیاز به فرد دیگری  تنها  با فشار دادن یک دکمه،  طول، مساحت و حجم را حساب کنید. در مواردی که به سادگی امکان استفاده از متر های نواری نیست این وسیله به راحتی به کمک شما می‌آید.  قابلیت دیگر این دستگاه حالت اندازه گیری مداوم(Tracking) است که می توانید حداکثر و حداقل فاصله را جهت اندازه گیری صحیح  فاصله قطری و عمود را محاسبه کنید. با استفاده از مدل TLM300 امکان محاسبه طول سوم و زاویه بین  دو خط فراهم شده است در مدل TLM210iشما می توانید با قرار دادن دستگاه بر روی سطوح شیب دار شیب آن را با دقت یک درجه اندازه گیری کنید. متر لیزری قابلیت ذخیره 20 برداشت آخر  را دارد. ازجمله مصارف متر های لیزری:  اندازه‌گیری ارتفاع سقف های بلند ، عمق  چاه،  اندازه گیری مساحت سرپله‌ها و زمین های  بزرگ ( مساحت رنگ کاری یا اجر کاری)  سالنها و مکان های  با مساحت زیاد ( تا یک هکتار) و صدها کاربرد  دیگر.

   

فاصله سنج لیزری متر لیزری


 برد لیزر این دستگاه60-100- 200متر و دقت اندازه گیری 2 میلی متر است و قابلیت ذخیره 20 نقطه را در خود دارد.

انواع متر لیزری

tlm300  فاصله سنج لیزری متر لیزری

tlm210iفاصله سنج لیزری متر لیزری

 

فاصله سنج لیزری متر لیزری lt160

TLM300

TLM210i

مجهز به شیب سنج

LT160

جهت مشخصات فنی روی مدل مورد نظر کلیک کنید.

/ 0 نظر / 85 بازدید